Víte že ... 

 

... stolní tenis se vyvinul ze společenské hry, která byla kolem roku 1880 přivezena z Číny do Velké Británie. Postupný přerod na sportovní odvětví umožnilo používání celuloidového míčku, díky kterému se odskok míčku na stole stal pravidelným a předvídatelným - a začalo tedy mít smysl v této hře soutěžit a počítat body.

Na počátku 20. století již byla na britských ostrovech tato hra poměrně populární a rychle se šířila i na evropskou pevninu a do USA. Její hlavní výhodou se ukázaly nízké nároky na prostor a nízká cena vybavení (například oproti tenisu, který v této době byl spíše aristokratickou zábavou). Možnost umístit ping-pongový stůl do kouta hospodského sálu měla například v Čechách a v Rakousku obrovský význam.

... v roce 2000 vstoupila v platnost zatím nejrozsáhlejší úprava pravidel tohoto sportu od konce padesátých let, která se dotkla jak herního stylu, tak používaného vybavení nebo počítání:

  • míček byl zvětšen z průměru 38mm na 40mm, čímž se mírně snížila jeho rychlost i rotace
  • počet bodů v setu se snížil z 21 na 11, počet podání jednoho hráče v řadě z pěti na dvě
  • ze seznamu povolených potahů pálky byly odstraněny některé záludné potahy, jejichž reakce jsou pro soupeře obtížně čitelné
  • byla zcela potlačena snaha hráčů o zakrývání podání
  • nadále platí časový limit pro trvání setu, po jehož uplynutí je délka výměny omezena co do počtu úderů (toto pravidlo se běžné závodní hry příliš nedotýká - uplatňuje se pouze v případech, kdy proti sobě nastoupí dva obranáři, takže výměny by byly hodně dlouhé).

... stolní tenis patří k vůbec nejrychlejším sportům. Celosvětově patří také k absolutně nejrozšířenějším sportům, a to jak na závodní, tak i na rekreační úrovni. Je to též velice komplexní sport, kde kromě fyzických předpokladů a úderové techniky záleží též výrazně na psychice, schopnosti soustředění a taktické vyspělosti hráče. Na vyšší závodní úrovni patří stolní tenis k fyzicky, silově a pohybově velmi náročným sportům. Naopak na nižší a rekreační úrovni lze "pinec" provozovat i při nevelkých nárocích na fyzickou kondici. Snížující se fyzická kondice, síla a rychlost je vyvažována zápasovou zkušeností, taktickou vyzrálostí, úderovou technikou a psychickou vyrovnaností. Mezi ostatními míčovými sporty je pro stolní tenis též charakteristická celá řada úderů a technických fines, založených na rotaci (spinu) míčku. Právě toto umění "číst" a využívat rotace ("falše") míčku vyžaduje dlouholetý tréning, který nelze nahradit hrubou fyzickou kondicí. Proto lze u stolního tenisu zachovat relativně dobrou výkonnost o něco déle, než u jiných sportů. Výskyt hráčů kolem pětatřiceti let v první stovce mezinárodního žebříčku ITTF je běžným jevem, v nižších českých ligových soutěžích lze najít běžně hráče ve věku přes padesát let. Řada hráčů se stolním tenisem vlastně nikdy neskončí - na úrovni okresního přeboru lze najít i sedmdesátileté hráče. I tato zvláštnost stolního tenisu - možnost hrát jej na nejrůznějších úrovních až do pozdního věku - z něj činí jeden z velmi atraktivních a celosvětově oblíbených sportů.


Video

    Nemáte vhodného sparingpartnera? Nevadí, řešení se vždy najde.

    Radost z prvního bodu a odvrácení setballu dokazuje pohybovou všestrannost některých stolních tenistů. 

    Nádherná výměna mezi ofenzivním a defenzivním hráčem.

    Ukázky několika dalších pěkných výměn.


Obrázky

    Pár důkazů o oblibě stolního tenisu u celebrit :

Alexander Ovečkin - hokej
Andre Agassi - tenis
Maria Šarapová - tenis
Ronaldinho Gaucho - fotbal
Peter Forsberg a Tomáš Vokoun - lední hokej
Tiger Woods - golf
Arnold Schwarzenegger - senátor
Tony Blair - politik
Lucianio Pavarotti - tenor 
Bill Gates - IBM  


Doporučujeme

    Mezinárodní federace stolního tenisu - ITTF

    Mezinárodní informační systém stolního tenisu

    Česká asociace stolního tenisu - ČAST

    Pravidla stolního tenisu

    Soutěžní řád

    Seznam schválených potahů


Ke stažení

Formulář Zápis o utkání s automatickým doplňováním jmen hráčů a výsledků : 

    Instrukce v pdf

    Pro Excel 97-03

    Pro Excel 2007


Administrace stránek


Tento dynamický banner můžete použít na vytvoření odkazu na naše stránky. Statický banner je zde.


Naši partneři